Kõike head, vana toriseja

Tuomas Kyrö on soomlaste Andrus Kivirähk, kuid ta ei kirjuta eestlastest, vaid soomlastest.
Vana Toriseja valmistub juba eluajal oma matusteks, aga nii mõndagi on veel tegemata. Kõigepealt tuleb koostada endale muidugi järelehüüe. Kes tunneks vana Torisejat veel paremini kui tema ise? Ka hauakivi saab soodsamalt kätte, kui odavmüükidel juba eluajal pilk peal hoida. Pärandi jagamine – kindlasti tuleb see asi ise korda ajada.
Ja mis kõige tähtsam – vana Toriseja kohustus on lugeda üles kõik need vead, mida tema ümbritsevad on elu jooksul korda saatnud. Tõele au andes tuleb siiski etteruttavalt tunnistada – ka vana Toriseja on elus ühe korra eksinud. Või siis kaks. Oleneb, kuidas asjale vaadata.
Loodetavasti paneb lavastus mõtlema Helsingi-Tallinna tunneliehitajaid, et kas poleks kasulikum see tulevane vennasrahvaste sild rajada hoopis Rakvere ja Helsingi vahele?
Lavastuses kasutatakse lavasuitsu.
„Kõike head, vana toriseja” peategelane Esko on nii tuttav, nagu võikski ta olla minu või Sinu naabrimees. Me kõik tunneme mõnda torisejat. Ta teab alati, mis ja kuidas on õige. Plastmass on halb ja kartulid on head. Tema elu on lihtne ja kõik on paigas. Aga kui Helsingist saabub külla tänapäevaste eluvaadetega poeg oma pruudiga, lööb kõik, mis elus olnud kindel, siiski kuidagi kõikuma.
Eili Neuhausi lavastatud „Kõike head, vana toriseja” on elujaatav, südamlik ja muhe vaade ühe tavalise inimese tavalisele elule. Osades Tarvo Sõmer, Tiina Mälberg, Liisa Aibel ja Elar Vahter.

Tavaline on küllalt hea – seda teab keskealine Esko hästi. Lisaks teab ta veel hulka asju, mis tema lihtsat ja praktilist eluvaadet iseloomustavad. Eili Neuhausi lavastus „Kõike head, vana toriseja” on soome menuromaani lavaversioon, mis joonistab humoorika, äratundmist ja südamesoojust pakkuva pildi ühest pealtnäha tavalisest inimesest tema rõõmude ja muredega.

Pilet 16€, sooduspilet 13€ – 14€ ja
saab osta: